postheadericon Jak powiesić domek dla ptaków?

Jak się okazuje, nie tylko wymiary i kształt budki dla ptaków będą miały wpływ na ich szybkie osiedlenie się w przydomowym ogrodzie lub w altanie. Równie ważnym aspektem będzie też odpowiednie zamontowanie lub zawieszenie domku.

Ogromny wpływ na szybkie zamieszkanie ptaków w wykonanych samodzielnie budkach lęgowych będą miały nie tylko odpowiednie wymiary, ale również sposób zawieszenia konstrukcji w konkretnym miejscu. Aby więc ułatwić Państwu optymalne i korzystne wybranie warunków mieszkalnych dla konkretnego gatunku rodzimych ptaków, podpowiadamy, gdzie najlepiej wieszać lub montować domki.

Ważnym kryterium okazuje się tutaj przede wszystkim wysokość, na jakiej zdecydujemy się zawiesić budkę lęgową. Warto przy tym pamiętać, aby montując domek w ogrodzie, altanie czy na werandzie zapewnić ptakom bezpieczeństwo i uchronić je chociażby przed okolicznymi kotami i drapieżnikami, takimi jak kuny czy fretki. Decydując się na zawieszenie budki dla ptaków na drzewie, należy wziąć pod uwagę jego wysokość. Optymalnie, powinniśmy zamontować konstrukcję na wysokości około 1,5-3,5 metra nad ziemią. Warto też pamiętać, że wysokość zamocowania domku może mieć istotny wpływ na osiedlenie się określonych gatunków. Niewielkie ptaki, takie jak wróble, sikorki czy mazurki chętniej wybiorą dla siebie budkę umieszczoną na wysokości około metra nad ziemią, z kolei większe gatunki – kowaliki i szpaki wybiorą budki zawieszone na wysokości ponad 4 metrów.

Równie ważnym aspektem montowania budek dla ptaków będzie wybranie odpowiednio zacienionego i przewiewnego miejsca. W ogrodach i na działkach warto zawiesić budkę w koronie drzewa lub w miejscu nie narażonym na mocne porywy wiatru. Warto także umieścić budkę w taki sposób, aby z daszku swobodnie spływała woda deszczowa, nie wlewając się do wnętrza.

Podczas wieszania na drzewie domku dla ptaków, należy mieć na uwadze również pozycję, w jakiej będzie zamontowana. Optymalnie, powinna wisieć dokładnie w pionie, ponieważ zbyt mocne przechylenie domku w przód lub w tył utrudni lub wręcz uniemożliwi ptakom swobodne wchodzenie i wychodzenie z domku, a także narazi je na ataki drapieżników.

Decydując się na zawieszenie w ogrodzie więcej niż jednej budki lęgowej, warto także starannie zaplanować ich rozmieszczenie, aby ptaki nie wchodziły sobie w drogę i czuły się bezpiecznie. Optymalna odległość jednej budki od drugiej powinna wynosić około 30 metrów.